Nature Restoration Law [(EU) 2022/869] to rozporządzenie mające na celu przywrócenie co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich Unii Europejskiej do 2030 r. oraz wszystkich zdegradowanych ekosystemów do 2050 r.
Jest to pierwsze tego typu kompleksowe prawo obejmujące cały kontynent. Rozporządzenie wyznacza wiążące cele i obowiązki państw członkowskich w zakresie rekultywacji ich siedlisk przyrodniczych – z których 80% jest obecnie w złym stanie. Koncentruje się szczególnie na tych, które mają największy potencjał wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Działania mają obejmować przywracanie terenów podmokłych, rzek, lasów, łąk, ekosystemów miejskich i morskich oraz gatunków, które je zamieszkują. Odporne ekosystemy zapewnią bezpieczeństwo ludziom – m.in. przed skutkami suszy, powodzi i wzrostu temperatur, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, poprawy zdrowia publicznego i dobrostanu społeczeństwa.
O otwarzaniu polskich ekosystemów i ochronie dziedzictwa przyrodniczego przeczytasz na stronie programu Re:Generacja. To ogólnopolska inicjatywa UNEP/GRID-Warszawa w ramach Dekady Odtwarzania Ekosystemów ONZ.