Rozporządzenie PE i Rady (EU) [2020/852] z 18.06.2020 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) [2019/2088]. Taksonomia UE to potoczna nazwa aktu określającego, jakie inwestycje są przyjazne środowisku. Dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo, jeżeli łącznie spełnia cztery warunki, tj.:
I. Wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z 6 celów środowiskowych [1.łagodzenie zmian klimatu; 2.adaptacja do zmian klimatu; 3.zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich; 4.przejście na GOZ; 5.zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola; 6.ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów]. II. Nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych; III. Jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami; IV. Spełnia techniczne kryteria kwalifikacji.
Duzi przedsiębiorcy w ramach obowiązku publikowania informacji niefinansowych będą wskazywali, w jakim procencie ich działalność jest zgodna z Taksonomią. Taksonomia nie wprowadza zakazu inwestowania w działalności szkodzące środowisku, ale przyznaje dodatkowe preferencje dla ekologicznych rozwiązań. Poprzez stworzenie zharmonizowanych ogólnoeuropejskich zasad Taksonomia ma rozwiązać m.in. problem greenwashingu).
E-mail: zamykamyobieg@gridw.pl