,,Nie da się utrzymać nieograniczonego wzrostu na ograniczonej planecie o ograniczonych zasobach”.
Celem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest uniezależnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego od zużywania topniejących zasobów naturalnych. W GOZ chodzi o zmniejszenie presji na planetę, prewencję powstawania odpadów i zmniejszenie zapotrzebowania na wydobywanie surowców pierwotnych, przez wykorzystanie surowców wtórnych.
Priorytetem dla wszystkich sektorów jest hierarchia postępowania zero waste, czyli zapobieganie wytwarzania odpadów w całym cyklu życia produktu. Kluczowe jest projektowanie zapewniające trwałość, możliwość ponownego użycia, naprawy oraz recyklingu produktu, wytworzonego z nietoksycznych materiałów, pochodzących ze zrównoważonych zasobów.
Idealnym przykładem funkcjonowania GOZ jest system kaucyjny. Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska mówi o tym w naszym raporcie: ,,System kaucyjny jest częścią większego projektu, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). To ona stanowi naszą przyszłość, a nie obecny linearny model gospodarki, która uzależniła ludzkość od tworzyw sztucznych i zużycia zasobów. Zasada „wydobądź, wyprodukuj, zużyj” niszczy nas i naszą planetę, powoduje, że nieustannie tracimy cenne surowce. To jest droga donikąd, ponieważ podcinamy gałąź, na której siedzimy. (...) Co możemy zyskać? Gospodarka oparta na GOZ (w tym m.in. na systemie kaucyjnym) to przede wszystkim ochrona zasobów Ziemi i pozyskanie czystego surowca do recyklingu. To czyste środowisko i zdrowsze, lepszej jakości życie. To też nowe, zielone miejsca pracy, ponieważ firmy wprowadzające na rynek napoje w opakowaniach będą musiały zmienić model biznesowy. System kaucyjny wesprze samorządy i pozwoli im osiągnąć wymagane poziomy recyklingu."