Program UNEP/GRID-Warszawa

Baza wiedzy

PPWR

Rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation) zastąpi dotychczasową Dyrektywę [94/62/WE], stając się przepisami bezpośrednio wiążącymi wszystkie państwa członkowskie UE.

PPWR wprowadza ambitne wymagania dotyczące redukcji odpadów oraz dalszą transformację gospodarki w gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Nakłada także na kraje członkowskie i importerów konkretne cele redukcji odpadów opakowaniowych: o 5% do 2030 r., o 10% do 2035 r. i o 15 % do 2040 r. Nadrzędnym celem nowego prawa jest zmniejszenie presji odpadów na środowisko naturalne, zwłaszcza zapobieganie powstawania odpadów opakowaniowych z jednorazowych tworzyw sztucznych. Oprócz wymagań, PPWR daje przedsiębiorstwom konkretne metody i strategie, wszystko w duchu cyrkularnej hierarchii postępowania z odpadami:

Po pierwsze – redukcja:

  • Wyznaczenie celów redukcji ilości opakowań i odpadów opakowaniowych: do 2030 r. ma być ich miej o 5% mniej, do 2035 r. o 10%, a do 2040 r. o 15%, gdzie punktem odniesienia jest rok 2018. Inaczej mówiąc, za 16 lat odpadów ma być o 15% mniej niż w roku 2018;
  • Osobne poziomy redukcji dla odpadów z tworzyw sztucznych (o 10% mniej do 2030 r., o 15% do 2035 r. i o 20% do 2040 r.);
  • zakazane stosowanie niektórych rodzajów (np. „wiecznych chemikaliów” w opakowaniach na żywność);
  • od 1 stycznia 2030 r. zakaz stosowania zbędnych jednorazowych opakowań na napoje i żywność, na owoce i warzywa, miniaturki produktów higieniczno-kosmetycznych, saszetki na cukier czy buteleczki na sos stosowane w gastronomii; eliminacja torebek foliowych o wadze poniżej 15 mikronów;
  • minimalizacja i przeprojektowanie niepotrzebnych opakowań: ograniczenie wagi i objętości;

Po drugie – ponowne użycie: Wzmocnienie stosowania opakowań wielokrotnego użytku i opakowań wielokrotnego napełniania: firmy będą musiały oferować część produktów w takiej postaci. Zachęcanie gastronomii do oferowania klientom wody z kranu w pojemnikach wielokrotnego napełniania. Systemy kaucyjne niezbędne, by w 2029 r. osiągnąć cel selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych i metalowych puszek na napoje na poziomie 90%.

Po trzecie - recyklingowalność: Od 01.01.2030 r. wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu, zgodnie z kryteriami projektowania dla recyklingu.

Zobacz również

Jak poradzić sobie z odpadami? Anna Larsson, dyrektorka ds.
Kaucja staje się faktemWiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska podsumowała wyniki konsultacji publicznych w sprawi …
System kaucyjnyProjekt ustawy o systemie kaucyjnym na opakowania na napoje, tj.
Odyseja kaucyjna wystartowałaPolecamy śledzić ,,Odyseję kaucyjną", czyli relację z podroży po krajach, które mają tę przewagę nad …
Tworzywa sztuczneII wydanie raportu „Tworzywa sztuczne.
GOZ,,Nie da się utrzymać nieograniczonego wzrostu na ograniczonej planecie o ograniczonych zasobach”.

Kontakt

 

Filip Piotrowski
ekspert ds. GOZ
filip.piotrowski@gridw.pl
Małgorzata Gęca
zespół Zamykamy Obieg!
malgorzata.geca@gridw.pl

E-mail: zamykamyobieg@gridw.pl

© UNEP/GRID-Warszawa 2024
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl