Rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation) zastąpi dotychczasową Dyrektywę [94/62/WE], stając się przepisami bezpośrednio wiążącymi wszystkie państwa członkowskie UE.
PPWR wprowadza ambitne wymagania dotyczące redukcji odpadów oraz dalszą transformację gospodarki w gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Nakłada także na kraje członkowskie i importerów konkretne cele redukcji odpadów opakowaniowych: o 5% do 2030 r., o 10% do 2035 r. i o 15 % do 2040 r. Nadrzędnym celem nowego prawa jest zmniejszenie presji odpadów na środowisko naturalne, zwłaszcza zapobieganie powstawania odpadów opakowaniowych z jednorazowych tworzyw sztucznych. Oprócz wymagań, PPWR daje przedsiębiorstwom konkretne metody i strategie, wszystko w duchu cyrkularnej hierarchii postępowania z odpadami:
Po pierwsze – redukcja:
Po drugie – ponowne użycie: Wzmocnienie stosowania opakowań wielokrotnego użytku i opakowań wielokrotnego napełniania: firmy będą musiały oferować część produktów w takiej postaci. Zachęcanie gastronomii do oferowania klientom wody z kranu w pojemnikach wielokrotnego napełniania. Systemy kaucyjne niezbędne, by w 2029 r. osiągnąć cel selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych i metalowych puszek na napoje na poziomie 90%.
Po trzecie - recyklingowalność: Od 01.01.2030 r. wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu, zgodnie z kryteriami projektowania dla recyklingu.