To dzień, w którym zużyliśmy wszystkie zasoby naturalne Ziemi, które mogą się zregenerować w ciągu roku. Zużywamy więcej zasobów, niż planeta może wytworzyć. Winne są globalne korporacje, zarabiające na niszczeniu środowiska i konfliktach. Liczą się dla nich pieniądze, a nie czyste powietrze czy zdrowa woda. Coraz większa produkcja powoduje sięganie po coraz bardziej odległe zasoby węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.
W ujęciu globalnym, kraje bogate zużywają 6 razy więcej zasobów i generują 10 razy większy wpływ na klimat niż kraje o niskich dochodach. Mogłyby również mieć odpowiednio duży udział w skutecznym opóźnieniu daty zaciągania kredytu u przyszłych pokoleń.
Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2024 wypadł 1 sierpnia 2024 r., czyli zużycie rocznego limitu zasobów zajęło ludzkości 7 miesięcy. Dla Polski w tym roku wypadł 28 kwietnia. Jak naukowcy obliczają datę? Ilość rocznych zasobów naturalnych ziemi ÷ ślad ekologiczny ludzi x 365 dni.
Więcej o stanie zasobów Ziemi w raporcie UNEP 'Bend the Trend'. Wg raportu, niezrównoważone wydobycie i przetwarzanie biomasy (np. uprawy rolne i leśnictwo) odpowiada za 90% utraty różnorodności biologicznej na lądach i niedobór wody, a także za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych. Podobnie wydobycie i przetwarzanie paliw kopalnych, metali i minerałów niemetalicznych (np. piasek, żwir, glina) łącznie odpowiada za 35% globalnych emisji.